Jednym z dań, które chyba każdy z nas jadł co najmniej raz w życiu jest kebab. Jednak jaka jest jego historia? Skąd się wziął? Tego już nie każdy wie. Dlatego też serdecznie zapraszamy do zapoznania się z odpowiedzią na to pytanie.

Kebab w Polsce i ogólnie w Europie traktowany jest jako danie fast-foodowe. Najczęściej jest on u nas znany pod postacią döner kebab czyli kebabu, wykonywany jest przy udziale mięsa, które pieczone jest na specjalnym pionowym rożnie. Mięso to podawane z wieloma różnymi dodatkami. Jednak dla turków najbardziej istotną odmianą kebabu jest shish kebab, który serwowany jest w bardzo eleganckich restauracjach.

Wspólna cecha kebabów
Oczywiście wspólną cechą każdej odmiany kebabu jest mięso, które jest doskonale przyrządzone oraz przyprawione. Jednak niektóre jego odmiany tak różnią się od siebie, że bardzo trudno jednoznacznie określić co je łączy. Najczęściej pod tą definicją kryją się ogólnie dania mięsne. Niektóre z nich wywodzą się z Azji mniejszej.

Znaczenie słowa kebab oraz jego historia

Słowo „kebab” pochodzi z języka perskiego i zostało zainicjowane przez żołnierzy już w starożytności. Opiekali oni mięso nadziewane na miecze. Jednak jeżeli chodzi o tego rodzaju posiłki to wzmianki o nim pojawiają się nie tylko w perskich przekładach, ale także w zapiskach wielu różnych narodowości. Na przykład na wyspie „Santorini” znaleziono przyrządy, które mogły służyć do opiekania mięsa podawanego w ten sposób, natomiast na bizantyjskich malowidłach można znaleźć sceny opiekania mięsa nad ogniem. W wielu różnych krajów można znaleźć różne odmiany tego dania. Występuje ono między innymi w takich krajach jak: Chiny, Pakistan czy też Afganistan.

Odmiany kebaba

Shish kebab jest to najstarsza odmiana kebabu, która spotykana jest praktycznie w każdej restauracji w Turcji. Jego nazwa związana jest z szaszłykami czyli nadzianymi na rożen kawałkami mięsa, które później zostały odpowiednio opieczone. Natomiast jeżeli chodzi o döner kebab jest to danie dość podobne do greckiego gyrosa czy też arabskiej szoarmy. Jeśli chodzi o popularność w Europie to zyskał on ją dzięki wielu tureckim emigrantom mieszkającym na terenie Niemiec. Wykonywany on może być przy wykorzystaniu jagnięciny, baraniny, kurczaka czy też cielęciny. Mięso do jego wykonania krojone jest na kawałki i opiekane na pionowym grillu. W oryginale oczywiście wykorzystywana jest baranina. W przypadku Polski najczęściej spotkać można wołowinę oraz kurczaka. 

W Niemczech czasami można spotkać bary, które można spokojnie zakwalifikować do barów szybkiej obsługi, jednak ich jakość jest o wiele wyższa niż tych, które popularne są w Polsce. Generalnie kebab może być podawany na wiele różnych sposobów: z pitą, w tortilli, z sosami, z warzywami.

Testi kebab

Jedną z ekskluzywnych odmian kebabu jest właśnie testi kebab. Podawany jest on tylko i wyłącznie w bardziej ekskluzywnych restauracjach. Pochodzi ona z Anatolii. Jest to odmiana, która powstaje przy wykorzystaniu mięsa oraz warzyw, które są gotowane na glinianym garnuszku bądź też słoiku, który zaklejony jest ciastem chlebowym. Przed podaniem naczynie jest rozbijane na oczach klienta.